3/19/2016

Max Factor, czyli Maksymilian Faktorowicz.

Dziś tak bardziej inaczej. Temat pokrewnie związany z kosmetykami, a raczej z założycielem jednej z firm kosmetycznych - Max Factor.

Przejdźmy do rzeczy. Założycielem był nie jaki Maksymilian Faktorowicz urodzony w 1872 roku, w Zduńskiej Woli. Był tzw. "polskim-żydem", czyli z pochodzenia Żyd, ale urodzony w Polsce i posiadający polskie obywatelstwo. Chodź urodził się kiedy Polski na mapie nie było,to nie przeszkodziło mu w założeniu jednej z bardziej rozpoznawalnej marki kosmetycznej na świecie. W latach młodości pracował jako pomocnik w drogerii, u aptekarza i dentysty. Później w wieku 20 lat otworzył sklep dogeryjno-perukarski w Moskwie, tam też zajmował się charakteryzacją aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Później stał się doradcą od kosmetyki dla rosyjskich elit i dworu carskiego.
W 1904 roku uciekł wraz z rodziną do Nowego Jorku, i na statku jeden z celników przez pomyłkę nadał mu nowe imię i nazwisko - Max Factor. Po czterech latach wyjechał do Los Angeles i tam otworzył sklep oferujący peruki i kosmetyki do makijażu scenicznego: puder do twarzy, róż, krem oczyszczający, róż do ust. I właśnie tam aktorzy szukali czegoś innego od dotychczas używanych ciężkich podkładów charakteryzatorskich, które z czasem przekształcały się w sztywną maskę. - "Aktorom był potrzebny makijaż, który pozwalał na ekspresję mimiczną, nadawał naturalny wygląd bez efektu maski." - fragment z biografii Factora, napisanej przez Freda E. Bastena. Z upływem czasu zyskiwał coraz większą popularność. Do jego sklepu przychodził sam Charlie Chaplin, po podkład w płynie, którego był twórcą Faktorowicz. Stworzył również sztuczne rzęsy dla Phyllis Haver amerykańskiej aktorki, które z czasem stały się hitem, nie tylko na planie. Jego produkty szybko zyskały popularność. W latach 30 XX wieku eksportowano produkty do 80 krajów na świecie. Współpracował między innymi z Pola Negri, polską aktorką, która była gwiazdą Hollywood.
Więcej tutaj. Polak, który stworzył kosmetyczne imperium.
Faktor (takie nazwisko jest zapisane w dokumentach) w 1914 roku opracował łatwy do nałożenia oraz zmycia makijaż dla gwiazd, a także stał się twórcą amerykańskiego wyrazu "mape-up".
W 1929 roku otrzymał Oscara za charakteryzację. To on przygotował charakteryzację do słynnego filmu "Frankenstein".

Zmarł w 1938 roku, nie którzy podają ze w wyniku wypadku samochodowego, a cześć podaję iż zmarł w śnie. Chyba każda kobieta zna tą markę. W 1991 roku firmę Max Factor kupił koncern "Procter & Gambel". Postać niestety jak to w naszym kraju bywa zapomniana, a szkoda. Powinno się więcej o takich osobach mówić. Ale no cóż świata się nie zmieni. I tak na koniec, zwrócę się do pań. Niech każda z Was, która będzie kupowała jakiś produkt Max Factor, pamięta, że założył ją Polak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz