4/26/2016

Zamek we Włocławku.

Historia zamku, którego już w praktyce nie ma. Na jego miejscu stoi Pałac Biskupi. Lecz co było wcześniej ? Na sam pierw obronny gród, później gotycki zamek, a z czasem jak przestawał mieć znaczenie, pozbawiono go elementów obronnych.
Zamek we Włocławku - w 1 połowie XVII w. Rysunek z "Dziennika" Abrahama Boota
Włocławek to jedno z najstarszych miast w Polsce. Obecnie już nie co zapomniane Natomiast we wcześniejszych wiekach był ważnym punktem obronnym i sakralnym. Nie znamy daty i miejsce założenie, wiadomo jedynie, iż początki osady sięgają X wieku. Wcześniejsze nazwy Włocławka to:
Wladislavia, Wladislaw, Włocław.

Wróćmy do sedna sprawy. W XII wieku powstał gród drewniano-ziemny, później często przebudowywany, w 1329 spalony przez Krzyżaków. Budowę zamku z cegły rozpoczął biskup włocławski Maciej z Gołańczy rządzący diecezją Kujawską w latach 1324-1364 i jego następcy, którzy byli jednymi z najbogatszych ludzi w ówczesnej Polsce dzięki stanowisku które piastowali. Trzeba tu wspomnieć, że gdyby nie Katedra, Włocławek nie miał by takiej pozycji i nie dostał by praw miejskich w 1255 roku. Budowla była wzniesiona na planie regularnym, otoczonym murem, z krytymi gankami straży, z wielkim piętrowym budynkiem mieszkalnym. Na narożu południowi-wschodnim znajdowała się wieża zwieńczona hełmem. Wjazd prowadził od południa przez wierzę bramową. Jego położenie na nizinnym lewym brzegu Wisły oraz przy ujściu rzeki Zgłowiączki, sprawiało trudny dość trudny dostęp. W Zamku mieściła się siedziba Biskupów Kujawskich. W późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. W wieku XVIII i z końcem XIX w. przekształcono Zamek w rezydencję(Pałac) pozbawiając jakichkolwiek elementów obronnych.

Panorama Włocławska z ok. 1853 roku, autor Alfons Matuszkiewicz
Ujęcie od strony Szpetala, najbardziej znanej szerokiej panoramy Włocławka. Na drugim planie już bez fortyfikacji obronnych, Zamek Biskupi - Pałac i Katedra.
Trochę szkoda, że takiej budowli nie ma, ale to była własność biskupów i to oni zdecydowali ja ma wyglądać ich siedziba.  

Włocławek na przestrzeni lat nie przestawał się rozwijać. Działo się to dzięki jego położeniu nad rzeką Wisłą, co dawało rozwój handlu, (spław Wisłą) wielu towarów. Katedra, dzięki której w początkach państwa Polskiego miasto było centrum sakralnym i obronnym. W późniejszych wiekach było już trochę inaczej. Włocławek znajdował się w województwie Brzeskim, i Brzesko-Kujawskim za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i nieco stracił na wartości. W XIX wieku, widoczny był wzrost przemysłowy miasta, aż do XX wieku. Obecnie to post komunistyczne miasto, które na siłę było uprzemysławiane i gdyby nie zapora (tama) oraz zbiornik Włocławski i Zakłady Azotowe - Anwil S.A. miasto było by kompletnie zapomniane. Władze trochę topornie promują Włocławek. Swego czasu mając praktyki we Włocławskiej Informacji Turystycznej usłyszałem, iż miasto powinno postawić na turystykę, to teraz łapię się za głowę jak chcą to zrobić. Miasto powinno wypracować sobie pewną markę i mieć coś co przyciągnie turystów, bo same pałace, Katedra, muzea, i hotele tego nie zrobią. Ale ja mogę tylko sobie tak gdybać. Moim zdaniem Włocławek jest spisany na straty i powolne wyludnienie z powodu braku pracy i perspektyw na rozwój.

2 komentarze:

  1. Podobno zapora jest postawiona na gruncie,który może spowodować,
    że zapora może kiedyś popłynąć.Zbiornik Włocławski służy/ł jako szambo dla Warszawy,w połowie wypełniony jest już osadami.

    Tutaj powstała naturalna zapora i zalew,który natychmiast wykorzystali Chińczycy przebijając tunel pod górami i postawili na turystykę.Biedna,miejscowa ludność,która ganiała za kozami po górach,teraz"gania"po zalewie łodziami z turystami.Niektórzy to mają szczęście:)
    www.youtube.com/watch?v=Yvbij7FFfzg
    :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 32 yr old Community Outreach Specialist Bar McCrisken, hailing from MacGregor enjoys watching movies like "Legend of Hell House, The" and Water sports. Took a trip to Cidade Velha and drives a Mercedes-Benz W196. zawartosc

    OdpowiedzUsuń