12/29/2015

Przekop mierzei Wiślanej.

Przekopanie mierzei Wiślanej i utworzenie kanału budzi trochę kontrowersji. Część osób uważa, że to dobry pomysł, inni zaś, iż to głupota, która się nie opłaci. Chciałbym pokazać zalety i wady tego planu.

Watro zacząć o samego początku. Sam pomysł został ogłoszony przez Pana Prezesa PiS w 2006 roku. W następnych latach nie mówiono o ty nic, a rządy PO-PSL odłożyły ten projekt na później. W zamyśle ma on Nas uniezależnić od Rosjan i przepływania przez ich cieśninę Piławską. Która to była zablokowana w latach 2006-2009. W 2009 roku podpisano z Rosjanami umowę o przepływie Polskich statków. Kolejne informacje na ten temat pojawiły się w 2014 roku, ale decyzja o rozpoczęciu projektu ma paść w kwietniu 2016 roku. Lecz warto już teraz zaznajomić się z tym tematem. 

Kanał żeglugowy ma powstać w okolicach wsi Skowronki w gminie Sztutowo. Ułatwi i znacznie skróci drogę do Gdańska i innych portów. Ma pomóc w rozwoju Elbląga i całego regionu. Koszt tej budowy waha się między 1 miliardem, a 800 milionami złotych. 

Zaletami przekopu ma być rozwój portu w Elblągu, który istnieje od XIII wieku, znajduje się też tam terminal towarowy, pasażerski, punkt odprawy granicznej i basen jachtowy. Nie można ukryć da to możliwość wzrostu tego regionu, tak przemysłowego, handlowego jak również turystycznego. Projekt ten znacznie odciążył by drogi i kolej do Gdańska, ponieważ można byłoby część towarów przewozić koleją do Elbląga, gdzie składowanie towarów jest tańsze i przetransportowanie ich do Gdańska małymi statkami i przeładunek na większe okręty. Takie współdziałanie jest w wielu miejscach i przynosi korzyści obu stronom. Uniezależnienie od "zachcianek" Rosji, która może w każdej chwili zablokować swoją cieśninę, tak jak to było w 2006 roku, co spowodowało 90 procentowy spadek transportu w porcie Elbląg. Ułatwi to rybakom z portów w obrębie Zalewu Wiślanego, dostęp do Bałtyku. Wzrost aktywności turystycznej przede wszystkim jachtowej. Minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk, zgłosił do prac legislacyjnych rządu plan przygotowania uchwały w tej sprawie. A sam plan tej budowy znajduje się w europejskiej komisji środowiska. 

Wady, a ściślej zagrożenia płynące z tej budowy mogą przynieść miastu Krynica Morska, spore straty z turystyki. Może też dojść do zmniejszenia się ilości plaż. Tak samo jak ma to miejsce na mierzei Helskiej, prze port w Władysławowie, brak naniesień przez wodę drobinek piasku. Oczywiście w grę wchodzi ekologia i ochrona gatunków, roślin objęte programem Natura 2000. W to nie będę wnikał, bo cała ta ekologia to jeden wielki przekręt. Samo utrzymanie, tegoż kanału może być nieopłacalne, ale to wyjdzie w praniu. Nie ma też jednoznacznych argumentów co do rozwoju tego regionu. Ale determinacja obecnego rządu, aby tylko uniezależnić się od Rosji spowoduje, że zrobią to. Może to kosztować rocznie kilka milionów złotych utrzymanie tego przejścia. Mieszkańcy Kątów Rybackich i Skowronek nie są przychylni temu projektowi, gdyż obawiają się zanieczyszczenia wód i hałasu. 

Podsumowując i analizując wszelkie za i przeciw jeszcze zastanowił bym się dwa razy nad budową tego kanału. Ale moim zdaniem warto zaryzykować, wiem że mogą paść słowa, iż to za nasze pieniądze, będzie utrzymywane. Lecz co nie jest za nasze pieniądze podatników utrzymywane, państwo ma większe straty np. z kopalń, a niżeli z tego co może przynieść przekop mierzei.  

3 komentarze:

  1. Już niedługo problem rozwiąże się sam,powstaną tysiące kanałów:)
    Mieszkam na 600 mnpm:)
    www.youtube.com/watch?v=X8pbifTKDpA

    W grudniu na biegunie północnym temperatura powinna wynosić ok.-30*C,a wynosi ok.0*C!!
    W 2020 roku nie będzie już zimą lodu w Arktyce.Lodołamacze zawiną
    do portów.
    Dalszego spustoszenia dokonają firmy naftowe(już to robią),
    które przypieczętują nasz los,by zmaksymalizować swoje zyski.
    2*C to granica,której nie można przekroczyć(COP21).
    Shell akceptuje wzrost globalnej temperatury o 4*C !!
    Kontrola emisji CO2 z węgla nie zdoła ograniczyć wzrostu temperatury.Na planecie Ziemia cieplejszej o 4*C możemy przygotować się na wymarcie.O przetrwanie walczymy już teraz.
    Zdradziliśmy następne pokolenia!!
    Wszystkiego dobrego w 2016 roku!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym się ak tym wzrostem temperatury nie przejmował. Uwierz nie walczymy przetrwanie w tej kwestii. Chyba za dużo się Pan naoglądał tej propagandy ekologicznej.
      Dziękuje i wzajemnie.

      Usuń
    2. Nikt na tym nie straci , a przez wiele lat w okolicy wzrośnie ruch turystyczny bo każdy będzie chciał przyjechać - przypłynąć by zobaczyć tą zmianę .

      Usuń