10/16/2015

2053 - eksplozji nuklearnych.

2053 - jest to liczba prób nuklearnych przeprowadzonych przez państwa mające tą broń w latach 1945-1998. 

Na pewno ktoś już widział ten film. Autorem jest japoński artysta - Isao Hashimoto.

Film prezentuje ilość detonacji, miejsca gdzie zostały przeprowadzone i przez jakie państwa. Było ich 2053. Dla mnie liczba robiąca wrażenie. Najwięcej z nich wykonały Stany Zjednoczone (USA) - 1032, później ZSRR - 715 (testów, w ramach ich wykonano 962 eksplozje), Francja - 210, Wielka Brytania - 45, Chiny - 45, Indie - 4, Pakistan - 2. Tak było do 1998 roku. Jestem pełen podziwu temu projektowi, zrobionego przez Isao Hashimoto. Oglądając ten film ma się większą świadomość ile ich było i jak często były przeprowadzane. Liczby to tylko liczby, pokazanie tego wizualnie daję lepsze odczucie. 

Próby nuklearne nie są równomierne co do eksplozji atomowych. Część testów obejmowała kilka wybuchów jednocześnie, szczególnie w ZSRR. Wynika z tego, że testów pół oficjalnie (oficjalne dane nigdy nie będą ujawnione) było mniej od wybuchów. Szacuję się, że do 2013 roku przeprowadzona 2030 testów nuklearnych. Nie zawarto w tej liczbie testu RPA i Izraela, który został prawdopodobnie przeprowadzony w 22 września 1979 roku na oceanie Indyjskim. O tym zdarzeniu może świadczyć rozbłysk zaobserwowany przez satelitę, lecz nie ma na to dowodów. Mówiąc o RPA warto wspomnieć, że jest to jedyny kraj na świecie, który sam zbudował bombę atomową, posiadał arsenał, a później pozbył się go. To jest przykład do naśladowania. Izrael natomiast bez pomocy USA, nigdy nie osiągnął by takiej technologii sam.

Po 1998 roku, doszło do jeszcze kilku eksplozji nuklearnych. Mianowicie Indie przeprowadziły jeszcze 2 testy czyli razem na swoim koncie ma ich 6, Pakistan przeprowadził ich 4 czyli tez razem 6, których już nie ma na filmie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Korea Północna, która to w 2006, 2009 i w 2013 roku wykonała 3 próby atomowe pod ziemią. 

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej broni i dostaniu się jej w niepowołane ręce 1 lipca 1968 roku podpisano Układ o nierozprzestrzenianiu broni atomowej. Do końca 2003 roku ratyfikowało go, aż 189 państw (najwięcej, niż jakikolwiek inny traktat). Nie podpisały go trzy państwa Izrael, Indie, Pakistan, a Korea Północna wystąpiła z niego. W 1996 roku 24 września podpisano kolejny dokument w sprawie broni atomowej, czyli Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Podpisało go 177 państw, z czego 138 go ratyfikowało (czyli zatwierdzono). Podpisały go też Chiny, Stany Zjednoczone, Iran, Egipt lecz go nie zatwierdziły. Nie podpisały go Indie, Pakistan, Korea Północna. 

Podsumowując na naszej planecie wybuchło 2310 bomb atomowych. Prób, testów nuklearnych doliczając te, które były po 1998 roku, a których w filmie nie ujęto to daje nam 2061 testów nuklearnych. Wliczając też test RPA i Izraela. Skutki tych działań nie należą do najlepszych. Żołnierze, którzy uczestniczyli w tych próbach, byli narażeni za napromieniowanie. Komisja medyczna w Wschodnim Turkmenistanie (region Chin) oceniła, że około 170 tyś. choruje na nowotwory będące efektem napromieniowania ,a ok. 210 tyś. zmarło. Niektóre z państw np. Francja, Wielka Brytania, USA dokonywały tych testów na obcych ziemiach i cywilach. Na przykład w wyniku prób francuskich na atolu Mururoa zachorowalność na nowotwory wśród mieszkańców wysp Tuamotu jest wyższa sześciokrotnie, niż w innych rejonach Pacyfiku. Natomiast Amerykanie detonując bombę na atolu Bikini zatopili (zniszczyli) wyspę (niezamieszkałą). Na koniec trzeba też wspomnieć o dwóch rzeczach. Mianowicie o rodzajach wybuchów jest ich trzy : wybuchy powietrzne (atmosferyczne, najczęściej stosowane), powierzchniowe, podziemne i podwodne. Druga sprawa, a raczej ciekawostka czyli Car Bomba, najpotężniejsza bomba jądrowa o mocy 58 megaton, zdetonowana 30 października 1961 roku na wyspie Nowa Ziemia. Obszar zniszczeń wyniósł 70 km. Porównanie mocy z innymi eksplozjami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz